VII Obwód "Obroża" Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej
:::  Aktualna pozycja:  Oddziały Kresowe \ Przedmowa  :::

Oddziały Kresowe - Zgrupowanie Stołpecko-Nalibockie Armii Krajowej

     Celem opracowania jest zachowanie pamięci o mieszkańcach przedwojennych województw: nowogródzkiego i wileńskiego, którzy w trudnych, wojennych czasach zdecydowali się na walkę z Niemcami, a następnie z drugim wrogiem, jakim była partyzantka sowiecka, o zachowanie polskości swych ziem oraz życia i mienia zamieszkałych tam Polaków.

     Zgrupowani w oddziale partyzanckim przez blisko 20 miesięcy walczyli: na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, w Powstaniu Warszawskim i Puszczy Kampinoskiej oraz w lasach Kielecczyzny. Było ich ponad 1970. Stoczyli ponad 230 walk i potyczek. Poległo ponad 720. Wielu przeszło przez więzienia i obozy sowieckie i niemieckie. Pozostali nie mogli wrócić w rodzinne strony. Rozproszeni w Polsce i na wszystkich kontynentach, zapomniani odchodzą na Wieczną Wartę.

     Ze względu na utrudnienia w dokumentowaniu działalności AK, w długim okresie po zakończeniu wojny, ilość informacji miejscami ogranicza się tylko do nazwiska, imienia lub pseudonimu. Szczególnie mało informacji mamy o poległych. Uważamy jednak, że praca ta musi być wykonana, gdyż pozostawienie śladu jest naszym obowiązkiem.

Trasa przemarszu wojsk - Kliknij, aby powiększyć


ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ
Zarząd Okręgu Warszawa-Powiat
Środowiska: "Obroża" i "Grupa Kampinos"

ul. Braci Załuskich 7, 01-733 Warszawa
szzakowp@ibprs.pl